Tan, Gaiman get World Fantasy Award noms

Over at her blog, Delia Sherman has listed the World Fantasy Award nominations and not only is Neil Gaiman up for two (For The Graveyard Book and Odd and the Frost Giants but Shaun Tan was nominated for two — one for Best Artist and one for Tales from Outer Suburbia in the Best Collection category. Congrats to all the nominees.


BEST NOVEL
The House of the Stag, Kage Baker (Tor)
The Shadow Year, Jeffrey Ford (Morrow)
The Graveyard Book, Neil Gaiman (HarperCollins; Bloomsbury)
Pandemonium, Daryl Gregory (Del Rey)
Tender Morsels, Margo Lanagan (Allen & Unwin; Knopf)

BEST NOVELLA
“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel”, Peter S. Beagle (Strange Roads)
“If Angels Fight”, Richard Bowes (F&SF 2/08)
“The Overseer”, Albert Cowdrey (F&SF 3/08)
“Odd and the Frost Giants”, Neil Gaiman (Bloomsbury; HarperCollins)
“Good Boy”, Nisi Shawl (Filter House)

BEST SHORT STORY
“Caverns of Mystery”, Kage Baker (Subterranean: Tales of Dark Fantasy)
“26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson (Asimov’s 7/08)
“Pride and Prometheus”, John Kessel (F&SF 1/08)
“Our Man in the Sudan”, Sarah Pinborough (The Second Humdrumming Book of Horror Stories)
“A Buyer’s Guide to Maps of Antarctica”, Catherynne M. Valente (Clarkesworld 5/08)

BEST ANTHOLOGY
The Living Dead, John Joseph Adams, ed. (Night Shade Books)
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed. (Del Rey)
The Year’s Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant, eds. (St. Martin’s)
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia, ed. (Senses Five Press)
Steampunk, Ann & Jeff VanderMeer, eds. (Tachyon Publications)

BEST COLLECTION
Strange Roads, Peter S. Beagle (DreamHaven Books)
The Drowned Life, Jeffrey Ford (HarperPerennial)
Pretty Monsters, Kelly Link (Viking)
Filter House, Nisi Shawl (Aqueduct Press)
Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan
(Allen & Unwin; Scholastic ’09)

BEST ARTIST
Kinuko Y. Craft
Janet Chui
Stephan Martinière
John Picacio
Shaun Tan

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL
Kelly Link & Gavin J. Grant (for Small Beer Press and Big Mouth House)
Farah Mendlesohn (for The Rhetorics of Fantasy)
Stephen H. Segal & Ann VanderMeer (for Weird Tales)
Jerad Walters (for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft)
Jacob Weisman (for Tachyon Publications)

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL
Edith L. Crowe (for her work with The Mythopoeic Society)
John Klima (for Electric Velocipede)
Elise Matthesen (for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF over the last decade through her jewelry-making and her “artist’s challenges.”)
Sean Wallace, Neil Clarke, & Nick Mamatas (for Clarkesworld)
Michael Walsh (for Howard Waldrop collections from Old Earth Books)

Speak Your Mind

*